מאמרים חמים
דף בית / מאמרים / מה זה מט"ח?

מה זה מט"ח?

מט"ח אלו ראשי תיבות של – מטבע חוץ, מטבע של מדינה אחרת כלשהיא, מטבע שיכול להיסחר. מי שיכול לסחור במטבע חוץ אלו גופים פיננסיים כמו גם בנקים, ושוק זה במסחר הוא עצום והוא מוערך בכמה טריליונים אמריקאים מידי שנה בשנה. אם אתם רוצים לסחור במניות בארצות הברית לדוגמא, אתם סוחרים במטבע חוץ, אם אתם רוצים לקנו אופציות על מחיר הנפט? זה גם כן מסחר במטבע חוץ. המסחר במטבעות חוץ מתנהל כל הזמן, במשך חמישה ימים בשבוע ו-24 שעות ביממה.

בעבר שערי המטבעות המקומיים היו קבועים והיו נקבעים על ידי הממשלות השונות. כיום, מה שקובע את שערי המטבעות הוא המסחר שסביבם, וכמו בכל סחר שהוא, אם יש ביקוש המחיר עולה וכשאין ביקוש, המחיר יורד.

בישראל, השקל נסחר אל מול מטבעות שונים כמו הלירה שטרלינג, הדולר, היין ומטבעות נוספים. שערו של השקל נקבע בין השאר לפי מה שמדינת ישראל מקבלת על סחורה שהיא מייצאת כמו גם כמה היא משלמת בשקלים על סחורה שהיא מייבאת.

המשתנים בשער החליפין

שערם של מטבעות החוץ משתנה אם כן, והוא נקבע על ידי המוכרים והקונים בשוק, והוא רלוונטי לכל מדינה ומדינה. יש משתנים שונים שקובעים את שער החליפין:

  • מצב בטחוני ופוליטי – במצבים שונים בהם נמצאות מדינות מבחינה פוליטי או ביטחונית, שער המטבע שלהם עשוי לעלות או לרדת מכיוון שבתקופות כאלו יש פגיעה בשוק המקומי מה שמשפיע על שער המטבע. כך לדוגמא בישראל בתקופות של מלחמות, מחיר השקל יורד מכיוון שהמשק מצוי במצב חירום בו הוא יכול לייצר פחות, לייצא פחות ולייבא פחות.
  • שערי ריבית גבוהים – במצבים בהן יש ריבית גבוהה, יש קונים רבים למטבע ממדינת אחרות מה שעוד יותר מגביר את הביקוש וכשיש ביקוש, במחיר ממשיך לעלות.
  • המצב הכלכלי המקומי – כל מדינה מקבלת דירוגים מחברות בין לאומיות שונות המגדירות את מצבה הכלכלי בכל תקופה נתונה. כשהכלכלה המקומית חזקה על פי פרמטרים שונים שוב יש ביקוש למטבע המקומי, מה שמעלה את ערכו ומה שיוצר לו עוד ועוד ביקוש ומגדיל את ערכו עוד יותר.
  • גרעון עשוי לגרור עימו לחץ מצד הסוחרים במט"ח למכור כמה שיותר ממנו, מה שיוצר את האפקט ההפוך ממה שהזכרנו קודם – פחות ביקוש יוצר מחירים נמוכים יותר, וגורר עוד משקיעים למכור את מטבע החוץ שברשותם.

למה צריך בכלל מטבעות חוץ?

מטבע חוץ רלוונטי לתחומים שונים, כך למשל לתחום התיירות, כשתייר מגיע לישראל הוא חייב להתנהל עם שקלים ולכן חייב גם לקנות אותם. כך גם בעסקים בין לאומיים, יש חברות ותאגידים שונים שצריכים לעבוד עם מטבעות שונים מול ספקים ומול העובדים, צריכים לייבא ולייצא וחלק גדול מההתנהלות הכלכלית הגלובאלית שלהם, הם מנהלים עם מטבעות חוץ.

Comments

comments

אודות צוות האתר MaofFinance

Avatar
נגישות